Svaly ľudského tela

od autora: | 12. novembra 2015

Svaly ľudského tela

Sval je pohybový orgán, jeho najpodstatnejšou zložkou sú svalové bunky, ktoré majú schopnosť sťahu (kontrakcie) a uvoľnenia (relaxácie). Bodybuilderi sa venujú nasledovným partiám tema: Krk, Trapézy, Ramená, Hrudník, Biceps, Triceps, Chrbát, Brucho, Kvadricepsy, Lýtkové svaly. V tomto článku nájdete jednotlivé svaly ľudského tela so sprievodnou fotografiou.

Veľký prsný sval

arnold-schwarzenegger-hrudnik

Veľký prsný sval (lat. musculus pectoralis major) patrí medzi najväčšie ploché svaly v tele, pokrýva hornú prednú časť hrudníka. Začína sa na kľúčnej kosti, mostíku a chrupkách prvých 6 rebier. Sval spôsobuje pripaženie, predpaženie a pronáciu. Keď sú končatiny fixované pred telom, rozširuje hrudník a je pomocným dýchacím svalom pri vdychu.

Deltový sval

Deltový sval (lat. musculus deltoideus) – jeho hlavnou funkciou je upaženie

Dvojhlavý sval ramena (biceps)

arnold-schwarzenegger-predna-bicepsova-poza

Dvojhlavý sval ramena (biceps) (lat. musculi membri antebrachii), leží na prednej strane nadlaktia, je ohýbačom lakeťového kĺbu a naťahovačom ramenného kĺbu. Je protiľahlým svalom tricepsu, ktorý je naťahovačom lakeťového kĺbu. Začína oboma hlavami na lopatke v blízkosti klúbovej jamky pre skĺbenie s pažnou kosťou. Prebieha súbežne s pažnou kosťou, kde po spojení oboch hlav vytvára objemné bruško a prechádza do krátkej silnej šľachy. Predlaktie (lat. musculi antebrachii) – svaly sú zapájané do pronácie a supinácie, ktoré majú na svedomí ohyb a naťahovanie prstov ruky. Vínimkou je Ramennovretený sval, ktorý pomáha ohýbať rukou v lakti.

Brušné svaly

arnold-schwarzenegger-brucho

Brušné svalstvo (lat. musculi abdominis) tvorí súčasť svalového korzetu trupu. Priamy sval brušný je mohutný párový sval začínajúci na strednej časti dolných reberných chrupaviek pri ich spojení s hrudnou kosťou. Tri vazivové priečky, ktoré vytvárajú takzvané brušáky sú dominantou svalového reliéfu prednej brušnej steny. Šikmý sval brušný (lat. musculus obliquus abdominis) – začína na zadných stranách dolných rebier v blízkosti dolnej a hornej bedernej chrbtice, prebieha šikmo dopredu dole a upína sa do dolnej časti vazivového púzdra priamich brušných svalov. Je dominantou svalového reliéfu bočnej brušnej steny, zreteľný obzvlášť pri dobrom vyrysovaní.

Štvorhlavý stehenný sval

tom-platz-stvorhlavy-stehenny-sval-kvadriceps arnold-schwarzeneg-stvorhlavy-stehenny-sval-kvadriceps-trening-predkopavanie

Štvorhlavý stehenný sval (kvadriceps) (lat. quadriceps femoris muscle) – je najväčším svalom ľudksého tela a dominantou svalového reliéfu prednej a vnútornej strany stehna. Svoju dlhú hlavu zvanú priamy sval stehenný začína na prednom trni bedrovej kosti. Ostatné hlavy začínajú po celom obvode stehennej kosti. Prebiehajú smerom ku kolennému kľbu, vzájomne sa spojujú a veľmi krátkou plochou šľachou sa upínajú do hornej časti jabľčka.

Dvojhlavý stehenný sval (lat. biceps femoris) – prebieha na vonkajšej strane zadnej plochy stehna smerom dole ku kolenného kĺbu a upína sa až pod ním na hlavičku lýtkovej kosti. Všetky svaly zadnej skupiny ohýbajú dolnú končatinu v kolennom kĺbe a pomáhajú pri zanožení. Ich činnosť je pri drepoch a tréningu na legpresse.

tom-platz-nohy-dvojhlavy-stehenny-trojhlavy-lytkovy

Trojhlavý lýtkový sval – začína na hornej časti zadnej strany holennej kosti a postrannými hlavami na príslušných okrajoch dolného konca stehennej kosti. Všetky tri hlavy sa uprostred predkolenia spájajú v objemné bruško prechádzajúce nad členkovým kĺbom v silnú šľachu – Achillovu, ktorá sa upína na zadný výbežoch. tento sval zaisťuje pružnú chôdzu, beh a výskok.

Trapézový sval

arnold-schwarzenegger-most-muscular

Trapézový sval – začína široko v zadnej časti hlavy, na chrbtovýách výbežkoch všetkých krčných a horných hrudník stavcov. prebieha smerom k vonkajším, vejárovito sa zužuje a upína sa na hreben a nadpažek lopatky a na priľahlú časť kľúčnej kosti. Je veľmi dôležitým svalom reliéfu hornej polovice chrbta. Ak je cvičením až príliš veľký, jeho horná časť trocha vyčnieva a opticky zužuje šírku ramien. Sval zaniká pri prednej bicepsovej póze a naopak vyniká pri nasadení najsvalnatelšej pózy.

Trojhlavý pažný sval (triceps)

arnold-schwarzenegger-triceps-2 arnold-schwarzenegger-triceps

Trojhlavý pažný sval (triceps) – Dlhou hlavou začína na lopatke tesne pod kľbovou jamou a ´dalšími dvomi hlavami na zadnej strane pažnej kosti.  Vblížkosti lakeťového kĺbu sa spojujú do krátkej plochej čľachy, ktorou sa upína na okovec lakeťovej kosti. Jeho funkciou je extenzia v lakeťovom kĺbe.

Široký chrbtový sval (latisimus)

arnold-schwarzenegger-chrbat

Široký chrbtový sval (lat. latissimus dorsi) – je najmohutnejší sval chrbta. začína širokou plochou šľachou na chbtových výbežkoch kostrče, celej bedernej a dolnej polovici hrudnej chrbtice a pevne zrastá s vazivovým púdzrom dlhým vzpriamovačou. Jeho funkciou je pripaženie a zapaženie.

Veľký sval sedací (lat. musculus gluteus maximus)  – upína sa na zadnej strane bedrovej kosti a častočne aj na priľahlej časti krížovej kosti. Podieľa sa významnou mierou na zanožovaní. Pozdľžne šrafovanie u dobre vyrysovaných závodníkou doplňuje bohatosť kresby zadnej strany stehna. Pokiaľ dochádza k objemnému rastu tejto partie je potrebné upraviť tréning a vynechať najmä ťažké drepy s činkou za hlavou, ktoré rast nepodporujú.

svaly-ludskeho-tela