Telesné typy – somatotypy

od autora: | 4. novembra 2015

Čo je to somatotyp

Somatotyp je súhrn morfologických charakteristík jedinca, ktoré daný organizmus zaraďujú do určitej definovateľnej skupiny. Tento termín zaviedol v roku 1940 americký psychológ William Herbert Sheldon a popísal tri typy postáv človeka: endomorf, mezomorf a ektomorf.

 

somatotypy-endomorf-mezomorf-ektomorf

Endomorf

Endomorf ma väčšinou spomalený metabolizmus, práve kvôli tomu má problémy s chudnutím. Naopak je to však s naberaním váhy, postava je do väčšej miery obalená tukom a tak vzniká riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb. Tento typ postavy je vhodný pre vzpieranie, zápasy alebo vodné športy.

Mezomorf

Mezomorf by sa dal nazvať ako zlatá stredná cesta medzi endomorfom a ektomorfom. Atletický svalnatý typ postavy so širokými ramenami a úzkymi bokmi. Na silový tréning reaguje rýchlym prírastkom svalovej hmoty. Tento typ postavy je ideálny pre kulturistiku.

Ektomorf

Ektomorf má štíhlu, chudú postavu so slabo vyvinutým svalstvom. Kvôli zvýšenému metaboližmu ťažko naberá váhu, teda aj svalstvo. Pre nabranie váhy sa odporúča menej náročný tréning s dlhšími pauzami medzi sériami, samozrejmosťou sú vysoký príjem bielkovin a dostatok odpočinku. Ak sa neudržuje vo forme, rýchlo stráca svoje ťažko nadobudnuté svaly.Tento typ postavy má predpoklady pre vytrvalostné športy, gymnastiku alebo basketbal.

somatotypy-telesne-typy-kulturisti-joe-cutler-arnold-schwarzenegger-frank-zane

 

Ak poznáte svoj telesný typ môžte cvičiť primerane vzhľadom naň, tak bude cvičenie viac účinné na váš cieľ. Prečítajte si zopár nasledujúcich rád:

Ako cvičiť

Endomorf – Ak chcete schudnúť vykonávajte čo najviac aeróbnych aktivít, pri posilňovaní vykonávajte čo najviac opakovaní so zvýšenou rýchlosťou s čo najkratšími prestávkami medzi cvičeniami.

Mezomorf – Ak chcete získať svalovú hmotu, v posilňovni vykonávajte stredné množstvo opakovaní (7-12) s odpočinkom asi 2 minúty.

Ektomorf – Ak chcete získať svalovú hmotu, pri posilňovaní vykonávajte málo opakovaní s veľkými váhami s dlhými prestávkami mezdi sériami. Vyvarujte sa aeróbnym činnostiam.